Znak Moravského Krumlova

Cestopisná beseda Svět pod Everestem spojená s promítáním. O cestování a tibetském buddhismu vypráví autor, cestovatel Libor Michalec 5. a 6. října 2006

6. října 2006 se v Knížecím domě v Moravském Krumlově uskutečnila zajímavá beseda s panem cestovatelem Liborem Michalcem, kterou jsme jako studenti posledních dvou ročníků gymnázia měli to štěstí navštívit. Když se řekne Tibet nebo Nepál, většina lidí si představí hornatou krajinu, kde po kameni-tých stezkách pobíhají buddhističtí mniši ve svých vlajících oranžových rouchách. To je sice zčásti pravda, ale Tibet a Nepál toho mohou nabídnout mnohem více.

Věděli jste například, že zde žije mnoho lidí,
kteří patří k národům v Evropě skoro neznámým?
Že se zde ještě někde používá obrázkové písmo?
Že v některých kmenech mají výsadní postavení ženy?
Že mniši nosí tenisky?

Na přednášce pana Michalce jsme se o životě lidí na obou stranách nejvyšší hory světa nazývané Čomolongma dozvěděli mnoho zajímavého. Nejvíce nás zaujala skutečnost, že zde existují dvě různá náboženství, buddhismus a hinduismus. Lidé vyznávající tato náboženství vedle sebe žijí v míru a neválčí. Celou přednášku obohatil svými vlastními fotografiemi z této cesty. Byly opravdu moc krásné. Pan Michalec o sobě prozradil, že je také spisovatelem, a pokud by i vás zajímal život v jiných kulturách a cizokrajných zemích, doporučujeme vám jeho práce.

M. Lexová a P. Sobotková, septima GMK

Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna