Znak Moravského Krumlova

Cestopisná přednáška Daniela Hály: „Patagonií v sedle“ 8. a 9. dubna 2008

Plakátek

Ve středu 9.dubna 2008 jsme se zúčastnili cestopisné přednášky na téma Patagonií v sedle. Pan Daniel Hála nám připravil velmi příjemné dopoledne. Jeho poutavé vyprávění nás zavedlo do Chile. Filmový materiál byl tematicky rozdělen a my měli možnost podrobně sledovat průběh čtyřměsíční expedice jihoamerickými Andami v koňském sedle. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o horách řídce osídlené západní Patagonie,o kráse krajiny,o pozoruhodném životě tamních obyvatel.A také hodně o koních.
Panu Hálovi patří dík za to,že byl ochoten podělit se s námi o své zážitky.

Studenti SOŠO a SOUŘ Moravský Krumlov

PATAGONIÍ V SEDLE
Motto: „Řečník by měl vyčerpat téma, nikoli posluchače.“
Nevím, jestli „řečník“ – cestovatel pan Daniel Hála vyčerpal téma, ale posluchače určitě ne. Celá beseda o jeho cestě po Patagonii trvala téměř 3 hodiny a kdo nemusel odejít dřív (odjezd autobusu, braní léků v určitou hodinu, apod.), setrval a očividně rád.
A tak jsme se dověděli, že cesta v sedle koní trvala panu Hálovi a jeho společníkům celé 4 měsíce, za tu dobu vystřídali 12 koní, protože koně nelze převážet z Chile do Argentiny, takže je nutné koně vždy koupit, následně prodat či darovat.
Bylo moc krásné, že celé poutavé vyprávění bylo doprovázeno i promítáním. A tak i my, účastníci besedy jsme měli možnost prostřednictvím filmu poznat krásu i krutost chilské přírody a náročnost putování horskými průsmyky, soutěskami i pampami v koňském sedle, občas i pěšky. Víme také o úžasné pohostinnosti tamních obyvatel, kteří žijí mnohdy celý život vysoko v horách, odříznuti od civilizace a o jejich účinné pomoci:
- při přepravě přes řeku, kde chybí most a brod je nejasný
- při vytrvalých deštích, kdy všechno namokne a není to kde usušit
- při onemocnění koně (pomoc veterináře) a při mnoha jiných – někdy dost svízelných situacích, které při tak dlouhém putování daleko od domova nastanou.
Pane Hála, díky Vám a přeji vždy šťastné putování a šťastné návraty. Poděkování patří i organizátorkám celé akce! Beseda se konala v DPS, přístup je bezbariérový, čehož někteří vozíčkáři využili.
Bylo to moc dobře vymyšleno. Díky!

www.equitrek.cz
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna