Rusko nejen země klášterů - 25. listopadu 2009
Originálně zahájená přednáška
Pokud jste zavítali ve středu 25. listopadu do Galerie Knížecího domu v Moravském Krumlově, jistě jste nepochybili. Městská knihovna Moravský Krumlov připravila nejen pro své čtenáře, ale i širokou veřejnost cestopisnou přednášku s promítáním na téma: „Rusko – nejen země klášterů“.
A ihned při vstupu jste byli mile překvapeni malým dárkem v podobě skleničky pravé ruské vodky – Russkaja stolicnaja.
MVDr. Ivo Sobotka seznámil posluchače s cestou, která vedla před Moskvu na sever různými městy, kolem Oněžského jezera až k polárnímu kruhu na Solovecké ostrovy a zpět druhou stranou přes Petrohrad, Novgorod a Pskov. Tato cesta trvala 24 dnů, měřila 7.000 km. Po besedě následoval křest stejnojmenné knihy s autogramiádou.
I když pan Ivo Sobotka pracuje jako státní inspektor pro hygienu potravin a cestování pro něj není hlavní pracovní činností, je to jeho velký koníček, kterému věnuje veškerý svůj volný čas. Autor je vášnivým cestovatelem, který navštívil většinu evropských zemí, zavítal i na Blízký východ, do Izraele, Turecka, Sýrie a Jordánska. Své zážitky a pocity z cest pečlivě uchovává nejen ve svém srdci, ale i v písemných záznamech a fotografických dokumentech. Posluchači měli možnost poznat nejen zajímavosti z autorovy cesty po ruské zemi, ale seznámit se i s jeho silným osobním příběhem prožitým v duši vnímavého pozorovatele.
Toto cestopisné promítání bylo uskutečněno v odpoledních hodinách i pro klienty Domu s pečovatelskou službou v Mor. Krumlově a setkalo se s velkým ohlasem.
Za Městskou knihovnu Martina Nováková, vedoucí
Na besedě jsme se dozvěděli mnoho věcí. Např. v Rusku se nachází mnoho klášterů, většina je pro pravoslavné. Nejvyspělejší je Rusko poblíž Evropy, dál do Asie už není tak vyspělé. Píše se zde azbukou. Směrem na sever přibývá hmyzu. Když se prý přijede až k Oněžskému jezeru a Ladožskému jezeru (což jsou největší jezera Evropy), je už hmyzu tolik, že už se to nedá vydržet. Nejvíce se mi líbila ukázka Kremlu a chrám Vasila Blaženého.
Zdeněk Jevický 7.A
Mě zaujaly zvláštní střechy kostelů. A každá rodina měla saunu, sice i zchátralou, ale měla. Na fotkách bylo také hodně přírody. Všechny nápisy na značkách a v obchodech byly napsány v azbuce. Jen těch kýčovitých kostelů bylo na fotkách až moc.
Eva Červinková 7.A
Dne 25. 11. 2009 jsme se obě třídy 7.A a 7.B vypravily na 10.00 do galerie na besedu o Rusku. Cestovatel pan Ivo Sobotka nám na mapě ukázal největší stát světa. A tím je Rusko. Sebou měl notebook, kde byly veškeré obrázkové dokumenty o jeho cestě. Fotky, které měl pro nás připravené, vyprávěly o osudech lidí. Ukázkou byl i dům, který měl nápis napsán azbukou. Nejvíce se mi líbily fotky s překrásnými vodopády. Beseda byla poučná a moc se mi líbila.
Hana Ševčíková 7.A
Dozvěděli jsme se, že Rusko je největší zemí na světě. A má také největší stavby. Leží ve východní Evropě. a v severní Asii. Hlavním městem je Moskva.
Jana Svitáková 7.A
Co jsem si zapamatovala z besedy o Rusku? Je to největší stát. Je tam hodně barevných chrámů a kostelů. Hlavní město Ruska je Moskva. A Rusi poznají, že nejsi Rus, podle přízvuku.
Vanda Stejskalová 7.A
Byla to zajímavá i poučná beseda. Odnesl jsem si hodně informací, ale zaujalo mě jen pár věcí. Např. kulaté věže kostelů nebo velké množství chrámů. Také mě zaujalo vyprávění o komárech, kterých je tam údajně mnoho.
Jakub Holátko 7.A
Beseda o Rusku se mi líbila. Dozvěděla jsem se, že Rusko sahá od východní Evropy přes celý asijský kontinent až Tichému oceánu. Na severu zasahuje až za polární kruh. Na severu Ruska v letních měsících Slunce nezapadá a v noci se pouze přibližuje k horizontu. Jsou tam významné chrámy, např. chrám Vasila Baženého. Rostou tam smíšené lesy. Cizinci mají dražší vstupné než obyvatelé Ruska. Pro Rusko je typická matrioška a vodka.
Lenka Karásková 7.B
Dne 25. 11. jsme se zúčastnili besedy o Rusku. Cestovatel Ivo Sobotka se s námi podělil nejen o památky patřící Rusku, ale i o příběh cesty, na které byl. Vyprávěl nám, jak cesta probíhala. Vezli sebou i svou malou kuchyni, takže si sami vařili. Měli hodného průvodce. Dozvěděla jsem se, že v Rusku je nejvíce chrámů. Mají různé barvy a jejich věže mají různé tvary. Jsou tam také sauny. Beseda se mi moc líbila.
Julie Sobotková 7.B
„V porovnání s Českou republikou je Rusko opravdu velká země.“ Tímto beseda začala. Moc se mi líbila. Byla velmi zajímavá. Nejvíce mě zaujaly překrásné fotografie z různých míst Ruska a vtipné příhody cestovatele, který také napsal knihu o své cestě po Rusku.
Jana Čechová 7.B
Dne 25. 11. se naše třída zúčastnila besedy o Rusku. Cestovatel pan Ivo Sobotka cestoval společně se skupinou lidí, většinou spali ve stanu. Ukázal nám fotografie z ze své cesty. Nejvíce mě zaujaly ruské kláštery s věžemi a kopulemi.
Dominik Bukáček 7.B
RUSKO, NEJEN ZEMĚ KLÁŠTERŮ
Plni očekávání přicházíme na cestopisnou besedu spojenou s promítáním a hned za dveřmi slyšíme halas a smích. Něco neobvyklého. A opravdu. Na uvítání nám cestovatel MVDr. Ivo Sobotka nabízí jako přípitek, v duchu ruských tradic, vodku. Připíjíme si na zdraví a beseda začíná. Cesta po Rusku trvala 24 dnů a snímky, které nám pan doktor promítá, ukazují nádhernou přírodu, nezkaženou civilizaci, krásné areály klášterů.
Tak jsme spolu s ním procestovali 7 000 km od Moskvy na sever až k polárnímu kruhu na Solovecké ostrovy a zpět kolem Oněžského jezera přes Petrohrad, Novgorod a Pskov.
Děkujeme autorovi a pracovnicím knihovny za pěkný a obohacující zážitek.
Květoslava Knotková