Kanárské ostrovy-cestopisná přednáška s promítáním 20.9.2010
V pondělí 20. září proběhla další cestopisná přednáška tentokrát na téma : „Kanárské ostrovy“- spojená s promítáním dokumentárního filmu, kterou připravila Městská knihovna Moravský Krumlov ve spolupráci s TyfloCentrem M.K. V předešlých cestovatelských besedách měli návštěvníci možnost seznámit se s tradicemi a zvyky Maďarska, ochutnat pravý maďarský štrúdl, poznat zajímavosti Egypta, krásné památky Leningradu, nyní Petrohradu, navštívit Podkarpatskou Rus nebo poznat krásy Jadranu. Tentokrát vyprávěla paní Mgr. Jana Puchegger Chadalíková o historii a geografii Kanárských ostrovů. Jelikož měla beseda opět haptický charakter, měli návštěvníci možnost prohlédnout, osahat i vyzkoušet spoustu předmětů, které sebou paní Puchegger Chadalíková z Kanárských ostrovů přivezla. Byly to produkty zdejších tradičních řemesel např. ubrusy, zvláštní vzory krajek, kožené tašky, kabelky z kokosových ořechů, korále z mušlí, kastaněty a spousta dalších suvenýrů. Nakonec nám paní cestovatelka prozradila, že se chystá do Albánie, takže se můžeme za rok těšit na další jistě zajímavé vyprávění.
Za Městskou knihovnu Moravský Krumlov Martina Nováková
Podzimní beseda o ostrovech „věčného jara“
Cestovatelské besedy ve spolupráci s Městskou knihovnou v Moravském Krumlově jsou již tradicí. Tentokrát jsme se přenesli na Kanárské ostrovy a prožili jsme na nich příjemných 90 minut. Největší část besedy se týkala ostrova Gran Canaria, který besedující Jana Puchegger Chadalíková navštívila několikrát a procestovala ho nejpodrobněji ze všech. Ani jiné ostrovy ze souostroví nepřišly tak úplně zkrátka. Ale povídali jsme si o nich především v souvislostech s Gran Canárií. Beseda byla, jako již tradičně, doplněna množstvím předmětů, které byly určeny k haptické prohlídce. Tentokrát bylo cestopisné povídání doplněno ještě promítáním záběrů z ostrova Gran Canaria a typickou španělskou hudbou. Právě ta dodávala besedě zajímavou atmosféru a v myšlenkách nám pomáhala přenést se na ostrovy „věčného jara“. Během besedy jsme si povídali o typickém rostlinstvu ostrova Gran Canaria, o zemědělství, o turistice, kterou žije celý ostrov, o místních zvycích a také o oblíbené ruční práci místních žen – o vyšívání. Neopomněli jsme ani místní rarity – „Dračí strom“, je to vlastně liliovitá rostlina vysoké tvrdosti, která se dožívá i více než 3 000 let a speciální jazyk původního obyvatelstva, který se ve školách učí dodnes.
Přítomné zaujaly i korálky a keramická nádoba. Ty byly vyrobeny podle předmětů nalezených zde z dob, kdy byl ostrov osídlen původním obyvatelstvem – Guanči. Během besedy jsme procestovali ostrov Gran Canaria křížem krážem. Zastavili jsme se v městečku Terror, kde je světoznámá balkónová ulička i kostel s obrazem patronky ostrova – Panny Marie z Terroru, chvíli jsme byli také na Malé Sahaře – místní malá poušť, nahlédli jsme do sopečného kráteru ve středu ostrova, kde žije polopoustevník Augustin a podle místní pověsti stále čeká na svou nevěstu. Čas uplynul velmi rychle a tak jsme se zase pomalu vrátili do podzimního Moravského Krumlova. Celou besedu uzavřelo nadšené zkoušení různých druhů oblečení, které pocházelo z Kanárských ostrovů.
Za TyfloCentrum Eva Indrová TyfloCentrum Brno, o.p.s.,
regionální pracoviště Znojmo