Pouště a jezera Chile 24.11.2010
Ve středu 24. listopadu pořádala Městská knihovna v Moravském Krumlově cestopisnou přednášku: „Pouště a jezera Chile“ cestovatelů Zuzany a Jardy Vozábových. Průzračně modrá jezera, hluboké lesy, několikametrové kaktusy, vyprahlá poušť zdobená prastarými geoglyfy, náhorní plošiny se stády pasoucích se lam pod zasněženými sopkami a v neposlední řadě společenská a přátelská povaha místních obyvatel… Tak s tím vším se můžete setkat ve středním a severním Chile cestou od Patagonie k hranicím s Peru a Bolívií. A jaké příhody připravila tato oblast během tří měsíců dvěma českým cestovatelům při jejich půlroční cestě po Jižní Americe se dozvěděli návštěvníci středečního promítání. Toto cestopisné promítání bylo doplněno prezentací 250 digitálních fotografií s hudebními nahrávkami z dané země s nádhernými videosekvencemi, vše doplněné profesionálním vyprávěním obou cestovatelů, kteří připravili pro návštěvníky přednášky soutěž a vylosovaná výherkyně obdržela krásný dárek.Za Městskou knihovnu Martina Nováková
V CHILE S MANŽELI VOZÁBOVÝMI
Ve středu 24. 11. 2010 Městská knihovna organizovala besedu s cestovateli Zuzkou a Jardou Vozábovými o přírodních krásách Chile. Beseda byla velice zajímavá. Každého účastníka okouzlila majestátnost pohoří And, rozlehlé národní parky, skalní věže a divoké řeky plné vodopádů.
Pro nás středoevropany jsou nezapomenutelné pohledy na pobřeží plné tuňáků, ohromné kaktusové stromy a hluboké kaňony. Jízdu na kajaku v těchto vodách stejně jako ve vlnách oceánu lze z našeho pohledu hodnotit jako hrdinství. Nezapomenutelně rovněž působí pohled na vesničky domorodců položené vysoko v horách.
Beseda byla zpestřena soutěží a výherkyně paní Toulová si odnesla obrázek vodopádů. Besedy se zúčastnilo hodně občanů a myslím si, že všichni odcházeli plni dojmů stejně jako já.
Marie Hromková
Dne 24. 11. 2010 se naše a jiné třídy zúčastnily přednášky s názvem „Pouště a jezera Chile“ manželů Vozábových. Již na úvod musím říci, že přednáška byla velice zajímavá a to hlavně díky množství fotografií z nádherného a zajímavého prostředí Chile. Přednášející dokázali poutavým vyprávěním zaujmout celý krumlovský kinosál a to i videozáznamy z dané oblasti, na kterých bylo zachyceno moře a doslova moře kormoránů, a jako dalšího zástupce ptactva jsme mohli na fotografiích zhlédnout kondory. Mohlo by se zdát, že více než trasa, kterou přednášející procestovali, zajímala studenty a žáky spíše jména míst, která někdy vedla až k smíchu v hledišti. Ovšem zdání, jak je zvykem, klamalo a drtivá většina posluchačů se cítila jakoby právě cestovala spolu s přednášejícím párem po pouštích, nebo pluli na kanoi přes peřeje a cestovali podél vodopádů. Již jen podle názorů mých spolužáků se nebojím napsat, že přednáška byla velice zdařilá a zajímavá a pokud bude možnost zhlédnout podobnou, zajisté možnosti využijeme.
A co jsme se o Chile dozvěděli? Například že Chile má ojedinělý tvar o délce skoro 4300 kilometrů a šířce 90-445 km, přičemž je z jedné strany obléváno mořem a z druhé odděleno hřebeny And. Území prochází tropickým, subtropickým i mírným pásem, což ovlivňuje rostlinstvo i povrch. S lesy si zajisté všichni spojí vyprávění o túře, která však nemohla pokračovat kvůli hrozbě útoku pum. Naopak hory v nás evokují vzpomínky na činné sopky, jejichž fotky byly pořízeny pár týdnů před tím než jedna z nich vybuchla.
Za žáky 1.C lyceum napsala Zuzana Němcová