Znak Moravského Krumlova

Route 66 - Hlavní ulice Ameriky

„Poprvé jsem na šestašedesátku vyrazil na podzim roku 1998. Jako nadšený cyklista,vyznávající dlouhé osamělé přejezdy, jsem chtěl překonat Ameriku od východu až na západ. Původně jsem plánoval svoji trasu poněkud jinak, jižněji, avšak když se mi dostal do rukou výtisk časopisu National Geographic, v němž byla reportáž o arizonské části Route 66, nezaváhal jsem ani vteřinu. Toto je cesta pro mě!“ Takto zahájil pan cestovatel Zdeněk Jurásek svoji přednášku o Route 66, kterou pořádala Městská knihovna Moravský Krumlov v Galerii Knížecí dům ve čtvrtek 10. března.
Zakladatel České asociace CAR66 Zdeněk Jurásek projel v roce 1998 slavnou šestašedesátku na kole a na základě svých rozhlasových reportáží napsal knihu Route 66 - Na kole po hlavní ulici Ameriky. Díky svým hlubokým znalostem a dlouholetým kontaktům je považován za největšího českého odborníka na tento americký fenomén. Organizuje přednášky, výstavy, vydává propagační tiskoviny, kalendáře, provozuje první české internetové stránky Route 66. Pro členy a fanoušky několikrát ročně pořádá společné přejezdy této legendární americké silnice. Tato Matka silnic, jak ji nazval John Steinbeck ve svých Hroznech hněvu, je považována za nejslavnější silnici světa, stala se součástí americké historie a objektem národní hrdosti a návštěvníci, kteří si nenechali tuto jedinečnou příležitost ujít, se seznámili s historií, ale i současností této silnice o které se zpívají písně, píšou knihy a točí filmy. Fakta o Route 66:

  • ROUTE 66 začíná v Grant parku v Chicagu a končí v Santa Monice na břehu Tichého oceánu
  • ROUTE 66 měří 2.448 mil (3.940 km)
  • ROUTE 66 prochází 8 státy USA - Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona a Kalifornie
  • nejkratší úsek ROUTE 66 leží v Kansasu (pouhých 12 mil), nejdelší v Novém Mexiku (500 mil)
  • ROUTE 66 prochází přes 3 časová pásma
  • ROUTE 66 protíná mnohá velká americká města: jsou to např. Chicago, Springfield, St.Louis, Oklahoma City, Amarillo, Albuquerque, Los Angeles...
  • ROUTE 66 vede přes několik indiánských území - největší z nich je rezervace Navajů v Novém Mexiku
  • ROUTE 66 prochází přes kalifornskou poušť Mojave
  • neoficiální hymnou ROUTE 66 je píseň Bobbyho Troupa Route 66, kterou nahrálo více než 500 interpretů. U nás ji známe především v podání Rolling Stones (je to první píseň na jejich prvním albu)
  • hlavní sloganem je "Get Your Kicks on Route 66" z výše uvedené písně - česky to znamená asi "Pořádně se vodvaž na Route 66"

za Městskou knihovnu Martina Nováková


Ve čtvrtek 11.3. 2011 jsme byli na zeměpisné přednášce s cestovatelem Zdeňkem Juráskem. S přáteli projel již několikrát nejznámější silnici Route 66. Nejprve nás krátce seznámil s její historií a pak nám pustil film nebo jak sám řekl 70 minutový klip o Route 66, který natočil při poslední cestě. Mohli jsme vidět, jakou krajinou tato silnice vede, že je možné na ní zažít všechna roční období, jak se žije lidem na Route 66 a vidět a slyšet, jak jsou Američané na svou silnici hrdí. Projev i film byl záživný a nádherný. A také skvělé písničky, které filmu tvořily kulisu.

Vojta (9.C)


„Route 66“ - dá se projet za 16 dní, ale klidně po ní můžete jet i celý život

Adéla (9.A)


„Route 66“ - říká se jí „Matka všech cest“. Povídá se, že lidé žijící na Route 66 jsou přátelštější.

Andrea (9.A)


„Route 66“ - nejznámější americká silnice, má spoustu fanoušků, kteří po ní cestují na motorkách nebo autem – novými či starými veterány.

Oldřich (9.A)


Přednáška byla velice zajímavá a poučná. Film byl pojat s humorem. Zajímavý nápad a ještě zajímavější příběh lidí, kteří na Route 66 žijí nebo po ní cestují, jako skupina nadšenců pod vedením pana Juráska. Až budeme mít řidičák, určitě jedeme s Vámi.

Lenka a Karel (9.C)

Ohlasy žáků 9. tříd ZŠ Klášterní

Užijte si CESTU
O dálnici Route 66

Amerika. Amerika a její legendární Route 66. Dálnice dlouhá skoro čtyři tisíce kilometrů, která protíná celé Spojené státy americké od východu na západ, vede od Atlanského oceánu až ke břehům Pacifiku. Dala své jméno značce kosmetiky, oděvů i cigaret. Přesně o této cestě jsme měli možnost dovědět se více. A to přímo od člověka, který na ní již mnohokrát strávil ty nejhezčí okamžiky, které patří k poznávání nových míst – od prezidenta České asociace Route 66 pana Zdeňka Juráska.

Školy i veřejnost v Moravském Krumlově dostaly možnost shlédnout více než sedmdesátiminutový dokumentární film o Route 66. I naše gymnázium této možnosti využilo 10. 3. 2011 a byl to příjemný zážitek, plný zajímavých informací, poutavých i vtipných momentů. K nim je nutno započítat nejen dojmy z filmu, ale také rozhovor s panem Juráskem. V úvodu jsme proletěli celou historií R66. Byla postavena již ve 20. letech minulého století a zažila velký vzestup i nepříznivé časy. Zprovoznění rychlejších paralelních dálnic znamenalo fatální úpadek jak pro pro R66, tak pro všechny obchodníky a provozovatele služeb podél ní. Naštěstí v osmdesátých letech začaly vznikat skupinky nadšenců, nezávislých dobrodruhů i svérázných podivínů, kterým se podařilo slávu staré šestašedesátky obnovit. Vede napříč celými Spojenými státy, a proto si každý její návštěvník najde to pravé pro sebe. Ve filmu figurovali čeští a slovenští motorkáři na harleyjích. Tito nadšenci se „proháněli“ po dálnici za krásného počasí i v nepříznivých podmínkách, které je brzdily, a cesta je tak stála mnoho úsilí. Projeli oblastmi, kde ještě padal sníh nebo vytrvalý déšť, pouštěmi, až po krajinu plnou pláží a palem, jako by se kolem nich prostřídala všechna roční období. Během svého putování po USA si prohlédli mnoho přírodních zajímavostí – např. Monument Valley nebo Grand Canyon. Cestou setkávali jen se samými vstřícnými lidmi. Na R66 prý nenarazíte na nikoho, kdo by si neudělal čas a nepopovídal si rád o této cestě. Zajímavé byly rozhovory s Michaelem Wallisem (spolutvůrce filmu Auta - The Cars), indiánským náčelníkem, majiteli motorestů, benzínových pump, běžných prodejen i kuriózních krámků, muzejními průvodci a mnoha jinými figurkami. Tito lidé věří, že: „Cesta nemůže mít cíl. Cesta je cíl.“ A podle toho se také řídí. Nikam nespěchají, jsou optimističtí a takřka nic je nevyvede z dobré nálady. Už jen to vyvolá u turistů touhu vrátit se sem ještě jednou. A třeba ne jen jednou. Někteří jezdí pravidelně už celá léta, snad pro ten úžasný a nesdělitelný pocit.

Film rezonoval krásnou a pohodovou hudbou, která podmalovávala záběry R66. Z hlediska studentů angličtiny bylo navíc přínosem poslechnout si záplavu pravé nefalšované americké angličtiny rodilých mluvčích. Co víc dodat? Koukněte se na film také!

Za studenty Gymnázia Moravský Krumlov Adéla Frimlová - 3. A, Kristýna Lexová – sexta, Šotnerová Vladimíra - 2.A, Mgr. Lenka Karlíková – vedoucí novinářského kroužku

Více na www.r66.cz.
Plakát

Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna
Moravský Krumlov knihovna