Závěť Josefa Hlávky
Jarní literární kavárna v městské knihovně
Koncem února jsem byl pozván pracovnicemi Městské knihovny v Moravském Krumlově na jarní literární kavárnu na téma „Závěť Josefa Hlávky“, která se uskutečnila v pondělí 5. března v prostorách knihovny.
V milém a příjemném prostředí se začal rozvíjet příběh skvělého pražského stavitele a podnikatele, velkého architekta a obětavého mecenáše, kterého nám krásným způsobem přiblížila paní Mgr. Eva Kopčilová.
Josef Hlávka se narodil v r. 1831 v Přešticích. Bylo mu umožněno technické studium ve Vídni. Po neutěšené rakousko-pruské válce však nenašel uplatnění jako architekt a stal se úspěšným stavitelem. V začátcích jeho podnikání mu velmi pomohl František Šebek. Koncem r. 1860 byl pověřen projektem rezidence řeckokatolického biskupa v Černovcích v Bukovině (dnes na Ukrajině) spolu s arménsko-katolickým kostelem. O rok později zvítězil v soutěži na výstavbu Dvorní opery ve Vídni a v r. 1862 přijal nabídku zakázky Zemské porodnice v Praze.
Hlávkova stavební kancelář postavila v letech 1860-69 celkem 142 významných staveb. Koncem roku 1869 Hlávka ochrnul na obě nohy, pracoval v ústraní na zámku v Lužanech, ale asi o 10 let později zase začíná chodit. Jeho pracovní nasazení bylo obdivuhodné. O dva roky později umírá jeho první manželka Marie. Později se oženil se Zdeňkou Havelkovou. V té době se projevily jeho obrovské mecenášské záměry. Mimo jiné ze svých prostředků financoval moderní studentskou kolej, kompletní překlad Shakespearova díla atd. Také založil v r. 1908 Hlávkovu nadaci k podpoře české vědy, školství a umění. V témže roce dne 11. března umírá.
Ani se nikomu z hojných účastníků kavárny z městské knihovny nechtělo domů. Jen jsme ve skrytu srdce litovali, že stavitel Josef Hlávka přes svou velikost upadá v zapomnění, což je veliká škoda. S o to větším zájmem jsem si o něm poslechl tuto přednášku, za kterou pracovnicím knihovny i Mgr. Evě Kopčilové děkuji jménem všech posluchačů.
Pavel Bublan, farář
Plakát