Týden knihoven
Celorepublikový Týden knihoven byl u nás zahájen v pondělí 29. září cestopisným vyprávěním Jany Puchegger Chadalíkové: Litva- kraj jantaru a dřevěných křížů, kterou pořádalo TyfloCentrum M.K. spolu s městskou knihovnou.
O týden později pokračoval již tradičně Literární kavárnou nazvanou Návrat do Čech. Paní Eva Kopčilová přiblížila návštěvníkům předčasně uzavřený životní příběh českého novináře, básníka, politika a překladatele K. H. Borovského a jeho dcery Zdenky Havlíčkové.
Den otevřených dveří v úterý 7. října byl opět rekordním dnem v počtu nových čtenářů. Knihovnu navštívilo 138 občanů a zaregistrovalo se 33 nových čtenářů, kteří využili nejednu z výhod- registrace v knihovně zdarma, bezplatný přístup na internet nebo bezplatné zarezervování knih. Na své si přišli i již dříve zaregistrovaní čtenáři - někteří využili prominutí poplatků nebo prodej opotřebovaných knih a časopisů. Největší nával byl u stolků s vystavenými kronikami. Jelikož obsahují fotografie a příspěvky z knihovních akcí uplynulých dvaceti let, někteří návštěvníci se v nich našli jako malé děti když navštívili s rodiči knihovnu a byli zachyceni fotoaparátem nebo když přišli na exkurzi s paní učitelkou. Ve středu 8. října se konala čtyři autorská čtení spisovatele a ilustrátora Jana Opatřila. Čtení z knihy Dobrodružství kapříka Metlíka zaujalo žáky 1.- 5. tříd místních i okolních ZŠ. Malí čtenáři mají možnost si vypůjčit v naší knihovně všechny tři díly těchto příběhů. Ve čtvrtek 9. října proběhlo pět přednášek paleo-etnologa Libora Baláka. Pro studenty víceletých gymnázií a žáky II. stupně ZŠ byla určena powerpointová prezentace Tajemný svět pravěku v knihách a médiích, kde autor a ilustrátor vtipnou formou rozebíral geologickou minulost Země, zkameněliny, živočichy pravěkých moří, souše i vzduchu, rekonstrukce pravěkých zvířat a vznik života na Zemi. Pro studenty střední školy a gymnázia byla určena prezentace Tajemný svět Leonarda da Vinci, génius, který nás stále inspiruje. Libor Balák ukázal, jak mu spisy tohoto génia pomáhaly ve výtvarné práci s vědeckými poznatky mnoha oborů, které se zpracovávají pro obrazové rekonstrukce minulosti vývoje člověka. Studenti poznali rozdíly mezi vědeckým poznatkem a pavědou či neúplnou informací.
Týden knihoven byl ukončen v pátek 10. října exkurzemi škol do knihovny. V průběhu října i listopadu mají školy možnost využít literární a výtvarné dílničky o podzimu.
Veškeré akce k Týdnu knihoven byly připraveny tak, aby si z nich mohly vybrat všechny věkové kategorie našich občanů, které bych tímto ráda pozvala na cestopisné promítání Romana Vehovského ve čtvrtek 13. listopadu v knihovně.
Na webových stránkách www.knihovnamk.cz uveřejněny fotografie a příspěvky z akcí.
Za MěK Martina Nováková