Dvě tváře Íránu
Beseda o Íránu
Ve čtvrtek 17. 3. měli žáci 9. tříd ZŠ Klášterní možnost zúčastnit se přednášky s názvem Jak se žije v Íránu, kterou připravila městská knihovna s cestovatelem a také autorem dvou knih o Íránu Jiřím Sladkým.
NV úvodu nám pan Sladký připomněl základní údaje o této zemi – kde leží, kolik zde žije obyvatel apod. Pak velmi poutavě vyprávěl především o všedním životě v Íránu, o tom, jak se lidé baví, co smí a nesmí ženy a co naopak muži. Vše doprovodil velkým množstvím fotografií. On sám navštívil Írán mnohokrát, z jeho vyprávění bylo zřejmé, že se v bývalé Persii vyzná jako málokdo.
Alespoň prostřednictvím snímků jsme mohli vidět spoustu zajímavostí, například nejžhavější poušť na světě, kde kvůli černému lávovému povrchu přesahují nejvyšší teploty i 60 stupňů.
Nejvíc nás zajímal všední život v této pro nás exotické zemi. Dozvěděli jsme se, že svět mužů a žen je na veřejnosti přísně oddělen, dokonce v dopravních prostředcích existují speciální vagony pouze pro ženy. Také je nemyslitelné, aby se muž a žena na ulici drželi za ruce, či dokonce políbili.
Jako všude na světě se lidé i zde rádi baví, o zábavě však mají trošku jiné představy než Češi. Ve volných dnech (místo neděle mají Íránci volný pátek) rodiny především vyrážejí na pikniky do přírody, nejčastějším jídlem je kebab – ogrilované kousky kuřecího nebo skopového masa podávané s rýží nebo chlebem, bylinkami a jogurtem. K oblíbeným činnostem patří kouření vodní dýmky či popíjení čaje. Alkohol je v Íránu zakázán.
Přednáška se nám moc líbila, dvě hodiny utekly jako voda.
Žáci třídy 9. B ZŠ Klášterní