Za Astrid Lindgrenovou do knihovny
V rámci oborové praxe při mém studiu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity je třeba absolvovat týdenní praxi v knihovně. Já jsem si pro svou praxi vybrala Městskou knihovnu v Moravském Krumlově, kde mě čekalo milé uvítání.
První den mé praxe se začal v pondělí. Knihovna má v pondělky tradičně zavřeno a je určena pro malé návštěvníky z okolních škol, kteří sem v doprovodu svých vyučujících zavítají na literárně zaměřené dílničky. Dnes se děti ze Základní školy Lesonice mohly dozvědět o Astrid Lindgrenové a jejím rodném Švédsku.
Po prohlédnutí prezentace jim paní knihovnice Radka přečetla ukázku z autorčiny neslavnější knihy Děti z Bullerbynu. Návodnými otázkami zjišťovala, zdali děti knihu znají a dávají pozor. Děti byly velmi bystré a odpovědi na otázky znaly. Nejen proto, že zmíněná kniha je v mnoha školách jako první čtení.
Následná prezentace o Švédsku děti zaujala. Byla spojena s RVP Člověk a jeho svět a poznatky z ní se tedy dětem budou hodit i v běžné výuce. Děti se zabavily doplňovačkou, kam vyplňovaly takové informace, jako např. se kterými státy Švédsko sousedí. Nejzajímavější otázky byly také: Které houby Švédové sbírají a Jak velká část Švédska leží za polárním kruhem? Šikovní žáčci již věděli, že obyvatelé této severské země sbírají pouze lišky, a že 15% této země zabírá polární kruh.
Následně děti vyplňovaly pracovní list, aby si upevnily získané informace. Jednou z otázek bylo to, čím byla Pipi zajímavá. Malé žáčky nejvíce zaujaly její dva copy na bok, síla, drzost a „že měla každou nohavicu jinou:“
Za odměnu si děti mohly vytvořit Pipi z kolíčků. Fantazii se meze nekladly, a tak jsme mohli vidět Pipi s modrými vlasy i s jejími pověstnými pihami. Děti byly na svoje výtvory náležitě hrdé a nechaly se zvěčnit na fotku.
Děti odcházely nejen s malým dárečkem pro maminku v podobě kolíčku s Pipi, ale i s novými vědomostmi týkající se dětské literatury a zeměpisu.
Kateřina Potůčková, studentka 3. ročníku VŠ pedagogické MU Brno