Knihobudka na vlakovém nádraží
V loňském roce jsme se s kolegyní rozhodly zřídit knihobudku na vlakovém nádraží v Moravském Krumlově. Poté, co jsme zjistily, že se její provoz bude muset hradit a to podle toho, jak velký prostor regál zabere (100,-Kč/metr čtvereční měsíčně), jsme od tohoto nápadu rychle upustily. Trochu nás to mrzelo a naštvalo zároveň. My máme platit za to, že zařizujeme čtení pro cestující do vlaku? Vždyť na nádraží dáváme „náš“ regál s „našimi“ knihami, my jej budeme doplňovat a udržovat v něm pořádek. Jde přece o zlepšení komfortu cestování vlakem, o propagaci a zkvalitnění služeb drah. Jelikož jsme peníze na financování provozu knihobudky neměly, zvolily jsme tedy jinou, daleko levnější variantu. Zřídily jsme knihobudku na koupališti, kde byli přímo nadšení, že zavádíme pro návštěvníky koupaliště novou službu a pro nás i pro provozovatele prakticky zadarmo. Knihobudka se velice osvědčila, je v otevřeném, ale zastřešeném vestibulu koupaliště, kde je možné posedět a dát si občerstvení, takže se spojí příjemné s užitečným. Byly i obavy, že knihy budou promáčené, poškozené, ale návštěvníci koupaliště si je berou na deku a chválí si výběr (z našeho fondu již vyřazených) knih i nabídku časopisů a harleguinů.
V letošním roce nás ke zřízení knihovničky na vlakovém nádraží přiměl dotaz naší čtenářky, která pravidelně využívá vlakovou dopravu a cestuje po celé republice. Na otázku, proč ještě nemáme knihobudku na nádraží, jsme jí vysvětlily, že na provoz prostě nemáme finance. Odpověď nám vyrazila dech, to přece není, žádný problém, je ochotna ji zasponzorovat. Tudíž nám již nic nestálo v cestě za uskutečněním našeho snu. Při vyřizování formalit jsme si zpočátku připadaly jako v pohádce O slepičce a kohoutkovi, ale nakonec jsme se dostaly k panu Vitouchovi, který má na starosti náš bývalý okres a pak už šlo vše jako po másle - od nakreslení situačního plánu umístění knihovničky, přes schválení, smlouvu až po předávací protokol.
Čtvrtek 8. června byl dnem D, kdy studenti SOŠ s mistrem naložili regál s knihami a fičeli jsme na nádraží. Zvolily jsme menší dřevěný regál vyřazený z dětského oddělení, po boku nalepily samolepky KNIHOBUDKA, na regál umístily vyřazené časopisy a do knihovničky narovnaly vyřazené knihy dle témat: detektivky, společenské romány, romány pro ženy, harlequiny, dětské knihy a leporela. Vyzvaly jsme také čtenáře prostřednictvím regionálních novin, aby knížky, které doma nechtějí (ne starší 20 let) donesli do knihovny, máme nyní na několik let vystaráno? Oříškem bylo zaťuknutí cliprámu s plakátem Kniha do vlaku, ale vypomohli nám nádražní zaměstnanci. Slíbily jsme jim přednostní výběr knih v knihobudce. Fotka nádraží u nás v Krumlově s parním vláčkem a slogany ve tvaru bubliny Půjč si do vlaku, Bez poplatku, Bez průkazu, Bez otevírací doby, které vyrobily děti ve školní družině, jistě zaberou. Regál jsme převázaly velkou červenou mašlí a čekaly jsme na příchozí. Měly jsme štěstí, malý klouček se rozběhl k regálu a vybral si leporelo do vlaku. Tak doufáme, že se knihovnička na našem nádraží osvědčí stejně dobře, jako na koupališti.
Lidé si ve vlaku počtou. Krumlovské nádraží má knihobudku ...
znojemsky.denik.cz
Moravský Krumlov - Cestující, kteří se vydají vlakem z Moravského Krumlova, mohou využít novou službu. Krumlovská knihovna zřídila v nádražní hale…
http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/lide-si-ve-vlaku-poctou-krumlovske-nadrazi-ma-knihobudku-20170616.html
Za MěK Moravský Krumlov Martina Nováková a Radmila Dvořáková