Hana Hindráková - Kontrasty Keni
Ve čtvrtek 10. října proběhy v Galerii v Knížecím domě dvě cestopisné besedy se spisovatelkou, cestovatelkou a bývalou dobrovolnicí Hanou Hindrákovou pro žáky II.. stupně základních škol z Moravského Krumlova s názvem Kontrasty Keni.
Svou poutavou besedu začala videem, aby publikum naladila africkou atmosférou. Žáky naučila některé základní fráze z tamního jazyka svahilštiny. Afriku poprvé navštívila skoro před dvaceti lety. Konkrétně do Keni, o které byla celá beseda, navštívila osmkrát. Našla si zde mnoho přátel, za kterými se ráda vrací a o kterých jsou i některé z jejích knih. Jak sama řekla, Keňa je její srdcová záležitost. Povyprávěla mnohá dobrodružství, které cestou zažila. Např. Když na cestě
z hlavního města Nairobi k Viktoriinu jezeru onemocněla a nikdo nevěděl, co je to přesně za nemoc. Své zkušenosti s tamními nemocnicemi a falešnými léky, které se dováží z Číny, popsala ve své knize Smrtící byznys. Také popsala návštěvu národního parku, ochutnávku tamních jídel a mnoho dalších zážitků. V druhém videu už byla Keňa ukázána z jiného úhlu pohledu. Nejdříve bylo ukázáno poměrně moderní hlavní město a hned vedle největší chudinská čtvrť Kibera, kde na 2,5 kilometrech čtverečních žije přibližně 1,5 milionu obyvatel. Převážně tedy mladí lidé ve věku do 15 let. Ti se zde snaží uživit sbíráním plastu a jiného recyklovatelného materiálu, které nacházejí na skládce, nebo po ulicích. Za výměnu dostanou pár peněz, za které si kupují obyčejné obuvnické lepidlo, které následně čichají. Je totiž levnější než chléb. Dětem navíc zmírní pocit hladu a dodá jim příjemné halucinace, takže díky němu zapomenou na svůj osud. Závěrem besedy pověděla šťastný příběh Josepha, který v 7 letech utekl od své matky, která se o něj vůbec nestarala. Dostal se do skupiny dětí z ulice a stal se z něj kriminálník. Svou šanci však získal tehdy, když se před ním objevil člověk, který mu dal novou příležitost v podobě jídla, ošacení a docházky do školy, byla to nezisková organizace, která se snažila dostat děti z ulice.
Vystudoval střední i vysokou školu a dostal prestižní zaměstnání. Na oplátku založil vlastní nadaci, kde pomáhá dětem s podobným osudem, který se stal námětem autorčiny další knihy Nezlomný. Po skončení besedy si mohli koupit některý šperk, který vyráběli tamní lidé, a tak je i podpořit.
Nela Houdková, stud. knihovnictví