Týden v knihovně
Jelikož jsem studentkou knihovnictví, vybrala jsem si čtrnáctidenní praxi v Městské knihovně v Moravském Krumlově. Termín vyšel na říjnový Týden knihoven, který se v městské knihovně zahajuje literární kavárnou, tentokrát s poetickým názvem: „Stříbrný vítr nad Českým rájem…“
Letošní rok, po 15 letech, paní Mgr. Eva Kopčilová připomněla životní osudy a díla českého spisovatele Fráni Šrámka. Nechyběly ani, pro publikum velice zajímavé, přiložené rodinné fotografie F. Šrámka a obrázky krajin z jeho milovaného Českého Ráje. Napínavým vyprávěním nás paní Kopčilová vtáhla do autorova života. Prošli jsme spolu s ní radostné i strastiplné chvíle, které autor prožil za svých 75 let života. Spolu s obrázky nám nádherným přednesem recitovala autorovy básně. Úryvky z děl, citace jeho přátel, i samotného Fráni Šrámka, také rozhodně nesměly chybět. Myslím si, že mohu mluvit za všechny přítomné, že se již nemohou dočkat na další Literární kavárnu, které bude zajisté tak báječná, jako ty předešlé.
Úterní dopoledne patřilo besedám s autorkou Markétou Vítkovou pro I. stupeň základních škol s názvem Jak vzniká kniha. Na první besedu se přišly podívat děti z 1. a 2. třídy. Paní Vítková jim zábavnou formou vysvětlila, jak vzniká kniha. Jako první dětem přečetla pohádkový příběh Čokoládová věž, kde se děti seznámily se skřítkem Modrovousem, kterého měla s sebou i ve formě loutky. Poté se dětí zeptala, kolik si myslí, že je zapotřebí zaměstnání k tomu, aby kniha vůbec vznikla. Děti měly různé typy. Poté se za jednotlivé profese převlékla a vysvětlila jim práci spisovatele, ilustrátora, grafika, tiskaře, řidiče, který převáží knihy do knihkupectví nebo knihovny. Děti měly možnost zakoupit některé z jejích knih, omalovánky a samolepky. Druhá beseda byla pro žáky 3. a 4. třídy. Zde dětem představila svou první knihu s názvem Velryba ze Sedlčan, která je v audio provedení a je interaktivní. Další knihu Bzz, která je o opylovačích. Vytvořila knihu v Braillově písmu a knihu o autismu. Dětem přečetla ukázku z knihy Dávej pozor! Tyto besedy byly zafinancovány z projektu MAP IV.
Ve středu 9. října proběhl v knihovně Den otevřených dveří, kdy celé dopoledne přicházeli studenti ze SOŠDOS Moravský Krumlov. Paní Nováková jim představila knihovnu a její služby, ukázala, jak v ní mají vyhledávat knížky, zvláště pak doporučenou literaturu, jak hledat v on-line katalogu, jak si knihy rezervovat apod.
Ve čtvrtek 10. a v pátek 11. října proběhlo v Galerii v Knížecím domě pět cestopisných besed se spisovatelkou, cestovatelkou a bývalou dobrovolnicí Hanou Hindrákovou. Kontrasty Keni byly určeny žákům II. st. ZŠ a byly zafinancovány z projektu MAP IV. Pro střední školy a veřejnost následovalo cestopisné promítání Můj africký příběh. Své poutavé besedy začala videem, aby publikum naladila africkou atmosférou. Žáky naučila některé základní fráze z tamního jazyka svahilštiny. Afriku poprvé navštívila skoro před dvaceti lety. Konkrétně Keňu, o které byla celá beseda, navštívila celkem osmkrát. Našla si zde mnoho přátel, za kterými se ráda vrací a o kterých jsou i některé z jejích knih. Jak sama řekla, Keňa je její srdcová záležitost. Povyprávěla mnohá dobrodružství, které cestou zažila. Např., když na cestě z hlavního města Nairobi k Viktoriinu jezeru onemocněla a nikdo nevěděl, co je to přesně za nemoc. Své zkušenosti s tamními nemocnicemi a falešnými léky, které se dováží z Číny, vylíčila ve své knize Smrtící byznys. Také popsala návštěvu národního parku, ochutnávku tamních jídel a mnoho dalších zážitků. V druhém videu už byla Keňa ukázána z jiného úhlu pohledu. Nejdříve bylo ukázáno poměrně moderní hlavní město a hned vedle největší chudinská čtvrť Kibera, kde na 2,5 kilometrech čtverečních žije přibližně 1,5 milionu obyvatel, převážně tedy mladí lidé ve věku do 15 let. Ti, se zde snaží uživit sbíráním plastu a jiného recyklovatelného materiálu, které nacházejí na skládce, nebo po ulicích. Za výměnu dostanou pár peněz, za které si kupují obyčejné obuvnické lepidlo, které následně čichají. Je totiž levnější než chléb. Dětem navíc zmírní pocit hladu a dodá jim příjemné halucinace, takže díky němu zapomenou na svůj osud. Závěrem besedy pověděla příběh Josepha, který v 7 letech utekl od své matky, která se o něj vůbec nestarala. Dostal se do skupiny dětí z ulice a stal se z něj kriminálník. Svou šanci však získal tehdy, když se před ním objevil člověk, který mu dal novou příležitost v podobě jídla, ošacení a docházky do školy, byla to nezisková organizace, která se snažila dostat děti z ulice. Vystudoval střední i vysokou školu a dostal prestižní zaměstnání. Na oplátku založil vlastní nadaci, kde pomáhá dětem s podobným osudem, který se stal námětem autorčiny další knihy Nezlomný. Po skončení besedy si mohli koupit některý šperk, který vyráběli tamní lidé, a tak je i podpořit. Ve fondu knihovny je devět knih této cestovatelky a jsou velmi čtivé.
Týden knihoven pokračoval exkurzemi MŠ, SOŠDOS a Lesní školky.
Nela Houdková, studentka knihovnictví